Rekonštrukcia krok za krokom

Prečo rekonštrukciu

Prečo investovať do kompletnej rekonštrukcie bytu? Odpoveď je celkom jednoduchá. Ak položíte nové obklady do kúpeľne a osadíte sprchovací kút bez prerábky vodovodných potrubí a odpadu môže byť problémom prívod vody a odpad, ktorý bude volať po riešení skôr ako sa vôbec poriadne zabývate. A búrať nové drahé obklady kvôli hrdzavému potrubiu znamená vynaložiť na rekonštrukciu dvoj až trojnásobné náklady. Rovnako to platí aj pre elektrinu – ak urobíte nové stierky v byte, k tomu hneď aj vstavanú skriňu a po čase nastane problém so svetlami v byte – nie je ľahké zohnať na rýchlo elektrikára, demontovať vstavanú skriňu, pozakrývať nábytok a ísť kupovať ďalšie kilá stierky, ktorú ste museli odstrániť, aby ste mohli opraviť poruchu. Je jednoznačne ekonomickejšie z dlhodobého hľadiska investovať do kompletnej rekonštrukcie bytu a tým získať podstatne väčšiu istotu, že nemusíte po rekonštrukcii robiť ďalšiu rekonštrukciu, s čím sa často stretávame, ak si ľudia kúpia byt, ktorý je síce po rekonštrukcií, ale nie dôkladnej a kompletnej. A treba sa zamyslieť aj nad tým či je lepšie práce rozkúskovať na päť či desať častí a na každú hľadať iného majstra, ktorý sa budú jeden  vyhovárať na druhého a práce potrvajú podstatne dlhšie, pričom Vás budú stáť rovnaké peniaze ako zveriť všetky práce do rúk jednej skúsenej firme, ktorá Vám môže ukázať svoje referencie a výsledky prác, ktoré práve prebiehajú. Odbremení od mnohých starostí, ktoré by ste museli riešiť zháňaním viacerých majstrov. A má svojich stabilných dodávateľov kvalitných a overených materiálov. Získali by ste tým istotu, že rekonštrukcia prebehne podľa dohody a v stanovený čas.

Realizacia prác

Samotná realizácia prác v skratke začína búracími prácami, vynáškou a likvidáciou stavebného odpadu, prípravou pre elektroištaláciu a vodoištaláciu, následne sa robia výspravky stien a kúpeľňa, prechádza sa na pokládku podláh a montážne práce. Počas rekonštrukcie bytu Vám odporúčame, aby ste si našli na krátky čas náhradné bývanie. Ušetríte si tým veľa stresu, ktorý by ste zažívali, ak by ste po dni strávenom v práci prišli do čerstvo rozbúraného bytu, ktorý sa v priebehu rekonštrukcie ani zďaleka nepodobá na Vaše vysnívané bývanie. Všetka práca a námaha sa však postupne začne meniť – byt, ktorý krátky čas vyzeral ako katastrofa sa mení na vašu vysnívanú predstavu. Určite Vás nadchne pohľad na nové kachličky v kúpeľni alebo budete mať príjemný pocit z novej plávajúcej podlahy v obývačke. Pohľad sa Vám zastaví pri nových farbách Vášho domova a Vy už viete, že s prerábaním bytu máte pokoj na niekoľko ďalších desiatok rokov.

Stavebné povolenia

Ak Vaša rekonštrukcia bytu nezahŕňa búranie nosných priečok, alebo iné väčšie zásahy do konštrukcie bytu a jedná sa prevažne o bežné udržiavacie práce ako výmena kachličiek, omietok, výmena plávajúcej podlahy, montáž nových dverí, maľovanie atď. môže stavebnému úradu postačiť len ohlásenie drobnej stavby, ktorá sa ani nekolauduje.

Ak ide o stavebné úpravy vo väčšom rozsahu ako úpravy dispozície bytu, zasahovanie do práv ostatných vlastníkov bytov a pod. je potrebné okrem posúdenia projektu statikom aj vyžiadať povolenie na zmenu stavby od stavebného úradu.